Faszalag parketták
Egy sávos : A járófelület egy lamellából áll.
Két sávos: A járófelület két lamella sorból áll.
Három sávos: A járófelület három lamella sorból áll.
Brinell-keménység
A különböző fafajták különböző keménységűek. A nagy igénybevételnek kitett helyeken célszerű keményebb fafajtát választani. Az alábbi táblázat összehasonlítja a különböző fafajták keménységét.
Fafajták:
Amerikai dió – 2,8 kg/mm2
Amerikai cseresznye – 3,3 kg/mm2
Gőzölt bükk – 3,3 kg/mm2
Tölgy – 3,5 kg/mm2 Cser – 3,5/mm2
Kőris – 3,5 kg/mm2
Akác – 4,8 kg/mm2
Kanadai juhar – 4,8 kg/mm2 Merbau – 4,9 kg/mm2
Wenge – 5,3 kg/mm2
Doussie – 5,5 kg/mm2
Jatoba – 6,5 kg/mm2
Csomagolási egységek
parkettaszál mérete: hossz × szélesség × vastagság = 2200 mm × 192 mm × 14 mm
egy köteg = 6 szál = 2,54 m2
Illesztések
A CLASSIC készparketta hagyományos csaphorony kialakítású; a szálakat ragasztó segítségével illesztjük egymáshoz.
A PanLoc önzáró készparketta egy olyan mechanikus zárrendszerrel rendelkezik, melynek lerakásához nem feltétlenül van szükség ragasztóra. Az illesztés ellenáll a normál igénybevételeknek anélkül, hogy a parkettaszálak elmozdulnának egymástól. Előnye, hogy sérülésmentesen szétszedhető és újra lerakható.
Felületkialakítás:
STRUKTURÁLÁS: A parketta felületét speciális kefékkel dolgozzuk meg. A végleges felület a laza, lágyabb részek meghatározott mélységben történő kikefélésével alakul ki. Ez a művelet még jobban kihangsúlyozza a fa természetes erezetét, rajzolatát.
FÓZOLÁS: A parkettaszálak két hosszanti vagy mind a négy élét 30 fokban marással letörjük, így lerakáskor az illetéseknél egy V-alakú, a letörés nagyságának megfelelő bevágás látható.
MESZEZÉS: A strukturálással kialakított barázdákat egy fehér anyaggal töltjük fel, így jön létre a végleges felület.
Felületkezelés
SELYEMFÉNYŰ LAKKOZÁS: A legelterjedtebb felületkezelési módszer, mely nyolc lakkréteggel bevont, zárt pórusú, jó karc- és kopásálló tulajdonságokkal rendelkező, könnyen tisztítható felületet hoz létre.
MATT LAKKOZÁS: A természetes anyag felületéhez közelítő, kevésbé fénylő lakkozás, amely a selyemfényű lakkhoz hasonlóan ellenálló és könnyen ápolható.
OLAJHATÁSÚ MATT LAKKOZÁS: Nyitott pórusú, a fa természetes rajzolatát még jobban kiemelő lakkozási eljárás.
PÁCOLÁS: A pácolás lehetőséget nyújt a fa színének megváltoztatására, a természetes színtónusok további kiemelésére. A fa rajzolatának eltakarása nélkül változtatja meg a felület színét.
NATÚR OLAJOZÁS: Természetes, nem szintetikus előállítású olajat használó felületkezelési módszer, amely természetes megjelenést kölcsönöz a fának, kiemeli annak rajzolatát és erezetét. Egyszer olajozott, ezért lerakás után további olajozást igényel. Rendszeres ápolással több éven át megőrzi eredeti megjelenését.
KÉSZ OLAJOZÁS: Természetes olajjal történő felületkezelési eljárás, amely természetes megjelenést kölcsönöz a fának, kiemeli annak rajzolatát és erezetét. Lerakás után további olajozást nem igényel. A natúr olajozásnál ellenállóbb, de csak rendszeres ápolással őrzi meg több éven át az eredeti arculatát.
LAKKOZATLAN: Finom csiszolással előkészített felület, mely lerakás után a vevő igényének megfelelően bármilyen felületkezeléssel (olajozás, pácolás, lakkozás) tovább alakítható.
SPORTLAKKOZÁS: Ez a bevonat megfelel az EN 14904 szabvány előírásainak. A sportlakkozás speciális tulajdonságai révén egyrészt megakadályozza a csúszós felületek okozta baleseteket, másrészt elkerülhetővé teszi a túlzottan tapadó felületből eredő sérüléseket.
TŰZGÁTLÓ LAKKOZÁS: Az ilyen felületrendszerrel kezelt parketta a Cfl-s1 tűzállósági osztályba tartozik, így magas tűzállósági besorolást előíró helyeken is felhasználható.
ERŐSÍTETT LAKKOZÁS: Magasabb igénybevételű helyekre (irodák, közösségi helyiségek) ajánlott, kopásállóbb felület.
Használat
A használat során arra kell törekedni, hogy minél kevesebb extra behatás, szennyeződés érje a parkettát. Az ajtó előtt lábtörlőt kell alkalmazni, hogy a finom homokszemcsék bejutását is megakadályozzuk, ugyanis ezek a legfinomabb csiszolószemcsék, melyek a lakkfelületet koptatják. A bútorok lába alá alátétet (pl.: filc) kell ragasztani, ami a karcolódástól megóvja a felületet.
A pontszerű, erős terhelés káros a parkettára. Jó tudni, hogy a különböző fafajok kissé eltérő keménységűek, de a tűsarkú cipő még a legkeményebb fafajból készült parkettán is nyomott hagy. A görgősszék görgői rendkívüli módon igénybe veszik a felületet, ezért mindenképpen e célra készített alátéttel kell védeni azt.
Tisztítás, karbantartás
A készparketta készre lakkozott padlóburkoló termék, ezért lefektetését követő utánlakkozása nem szükséges. A készparketta száraz vagy alig nedves legfeljebb ködnedves ruhával illetve szakkereskedésben kapható padlóápoló szerekkel tisztítható, de használata során óvni kell a nedvességtől.
Felmosni tilos! Vízben nem oldódó szennyeződést azonnal, oldószerével (kivéve az erősen maró anyagokat) lehet eltávolítani, de lehetőleg kerülni kell a vegyszeres tisztítást.
A megkopott lakkréteg felújításakor a régi lakkot finom szemcsézetű
csiszolópapírral (P 120-P150) hosszirányban kell megcsiszolni. A képződött port a felületről gondosan el kell távolítani, ezután lehet lakkozni több rétegben. Az egyes rétegek felhordása között a felületet finom csiszolópapírral fel kell érdesíteni. A lakkozás előtt próbalakkozást kell végezni. Próbalakkozás után gondosan meg kell vizsgálni az új bevonat tapadását, elszíneződését és a felület minőségét. Csak a próba megfelelősége esetén kezdjen neki a teljes utánlakkozásnak.
Lakkvásárlás előtt kérjen információt szakembertől. (Ajánlott lakktípus: oldószeres parkettalakk) A lakkozás teljes körű felújításának szükségessége nagymértékben késleltethető a kereskedelmi forgalomban kapható padlóápoló szerek rendszeres alkalmazásával.
Ne feledje
A faanyag még feldolgozott állapotban is "élő" anyag, s a szélsőséges klimatikus hatásokra - csakúgy, mint az ember - érzékenyen reagál. Az ember és a parketta jó közérzetéhez tehát a megfelelő szobaklíma is hozzátartozik. Ez például 20 °C hőmérséklet esetén mintegy 45-55% relatív légnedvességet jelent. Ha a fűtési idényben a relatív légnedvesség tartósan vagy gyakran a fenti érték alá csökken, a parketta rendkívüli módon kiszáradhat, s az egyes elemek közt, de azokon belül is rések képződhetnek. Ez természetes jelenség. Ennek megakadályozására, szükséges a fűtési idényben a páratartalom és a hőmérséklet folyamatos mérése és a légnedvesség megfelelő mértékű pótlása mesterséges légnedvesítéssel.
Fontos!
Ez a parketta fából készült, ezért a természetes fára jellemző sokszínűséget, szerkezeti sokféleséget kismértékben még egy-egy minőségi osztályon belül is tükrözi, ezért a kiadványainkban látható parkettaminták csak tájékoztató jellegűek.
Svédpadlók
A múltat idéző nagyméretű csaphornyos parketta. Teljes keresztmetszetében keményfából készült.
Szélei általában fózoltak (letörtél). A hazai fafajok közül a tölgy, kőris, bükk és a cseresznye a legismertebb.
Csaphornyos parketták
Standard: Természetes növekedésből adódó élénkebb színhatás megengedett. Repedés,- és szíjácsmentes, durva szövetszerkezet megengedett. Egészséges, jól benőtt göcs 8 mm-ig, fekete göcs 1-3 mm átmérőig megengedett kivéve, ha csoportos az előfordulás.
Rusztik: Szíjácsmentes, jellemző rá a göcsösség, és az élénk rusztikus színhatás. Megengedett az elszíneződés, enyhe tárolási foltok. Fekete göcs 10 mm átmérőig, egészséges göcs 15 mm átmérőig megengedett. Járófelületen hajszálrepedés max. 15 mm hosszan, hátoldalon repedés lehet.
Markant: Felső felületrepedéstől mentes, jellemzően egészséges szíjács megengedett, egészséges jól benőtt, színazonos göcsök 10 mm átmérőig megengedettek. Különösen feltűnő, durva szöveti különbség nem megengedett. Kismértékű elszíneződés, szürke szíjács megengedett.