Maga a padló 3 rétegből áll. Alsó és felső része műanyag, melynek köszönhetően tartja formáját és nagy szilárdságú. A laminált padló hordozó anyaga a két műanyag réteg között helyezkedik el, ez egy farostokból préselt lemez. Erre kerül rá a laminált padló mintázatát, színét meghatározó dekorréteg, amely egy fa-, kőmintázattal nyomott papír. Ezt vonja be a laminált padló kopásállóságát biztosító melamingyanta.
A laminált padló kiválasztásánál tekintettel kell lenni a termék kopásállóságára. Ez a kopásállósági osztály általában 31-33-as tartományban helyezkedik el. Egy kisebb forgalmú helyiségben elégséges lehet a 31-es értékű, viszont a nagy igénybevételnek kitett burkolatok esetén mindenképp 32-33-as kopásállóságú laminált padlót érdemes választani.
Fontos szempont a laminált padló vastagsága is, mivel egy vastagabb lap kapcsolódási rendszere masszívabb kötést biztosít és az esetleges páratartalom ingadozásokat is jobban elviseli. A laminált padlókat általában 6-7-8-10 és 12 mm vastagságban gyártják. A tapasztalat azt mutatja, hogy a 6 mm vastagságú lapok burkolása nem javasolt, ugyanis a klikkrendszere igen gyenge, a legkisebb felületi egyenetlenség hatására is könnyen károsodik.
A laminált padló burkolása teljesen sík aljzatot kíván, de maximum 2-3 mm-es eltérés lehet a fogadófelületben 1 méteren belül. Lerakás előtt 48 órával már érdemes a lapokat elhelyezni a burkolandó helyiségben. Betonra, járólapra történő fektetés esetén az aljzat párazáró fóliával történő lefedése ajánlott, ha régi padlóra, vagy OSB lapra, illetve PVC-re történik a burkolás, ennek használata mellőzendő. A takarófóliára kerül rá egy lépészaj csökkentő, vagy hő- és hangszigetelő alátét, majd a laminált padló. Falaknál, oszlopoknál 1-1,5 cm-es dilatációs hézag elhagyása szükséges, ezek takarására szolgál szegélyléc.
A laminált padló tisztítása alaposan kifacsart, nyirkos moppal, vagy speciális tisztítószerekkel történhet. A bő vízzel történő felmosás károsíthatja a lapokat !